Home / Informacje / Zrób prezent swojemu wiernemu kompanowi – kup mu pyszną karmę!
karma-dla-zwierzat

Zrób prezent swojemu wiernemu kompanowi – kup mu pyszną karmę!

Nie od dziś wiadomo, że psy i koty to najwierniejsi przyjaciele człowieka. Jak najlepiej okazać im wdzięczność za to bezinteresowne oddanie? Dbając o ich zdrowie i dobrą kondycję. Nie da się tego zrobić bez dostarczenia czworonogom dobrego i zbilansowanego pożywienia. Wachlarz dostępnych produktów jest niezwykle szeroki – jak wybrać najlepszą karmę?

Po pierwsze – sprawdzaj skład

Skład karmy to podstawowy wyznacznik, który powinno się mieć na uwadze podczas zakupów. W końcu od tego, co zje Twój pies czy kot, zależy jego zdrowie i samopoczucie. Źle dobrana karma może wywołać u niego dokuczliwy świąd i problemy z układem pokarmowym, a w skrajnych przypadkach (alergii pokarmowej lub nietolerancji danej substancji) – nawet zagrozić jego życiu.

Zarówno w przypadku karmy psiej, jak i kociej, podstawowym jej składnikiem powinno być mięso. W karmach suchych może stanowić ono od 4 do 50% składu. Warto jednak zwracać uwagę, jak dokładnie jest ono oznaczone na etykiecie. Zawsze wybieraj karmy, w których producent określił, jakiego rodzaju mięso można znaleźć w karmie i skąd ono pochodzi.
Co jeszcze powinno znaleźć się w karmie? Dobrze, jeśli w składzie oznaczone są owoce i warzywa – znacząco podnoszą wartość odżywczą produktu. Dostarczają też wielu witamin i wspomagającego trawienie błonnika.

Czego natomiast warto unikać? Przede wszystkim zbyt dużej ilości konserwantów, bogatych w skrobię produktów roślinnych i zbóż – psy i koty mają problem z ich trawieniem. Oczywiście w przypadku suchej karmy takie „wypełniacze” są niezbędne. Jeśli możesz, wybieraj jednak takie produkty, które zamiast dużych ilości przetworzonych składników zawierają np. ryż.

Po drugie – dobierz karmę do potrzeb swojego pupila

Karmy dla zwierząt (np.: http://www.biedronka.pl/pl/karmy) dzielą się na wiele kategorii w zależności od kryteriów. Oceniając je pod kątem jakości użytych do ich produkcji składników, można wyróżnić takie typy jak: generic, popular i premium. Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze nie kierować się ceną. Świetne składniki można znaleźć nie tylko w kosztujących krocie karmach, ale też w tych dostępnych powszechnie – np. w sieci sklepów Biedronka.

Innym kryterium podziału jest wiek czworonogów. Zarówno koty, jak i psy, potrzebują innego pożywienia na różnych etapach swojego rozwoju. Wymienia się więc karmy dla szczeniąt i kociąt, zwierząt dorosłych oraz starszych. Różnicowanie pożywienia pupili na takich etapach życia ma duże znaczenie dla ich rozwoju. Doskonale widać to na przykładzie psów: szczenięta potrzebują pokarmów wysokokalorycznych, zawierających więcej białka – psy starsze natomiast powinny być karmione pożywieniem o niskiej zawartości tłuszczu, ale za to większej ilości przeciwutleniaczy.

Podobnie sytuacja ma się w przypadku czworonogów różnej wielkości. U kotów to kryterium nie jest aż tak znaczące, ponieważ w większości przypadków ich gabaryty są do siebie zbliżone. Psy natomiast mogą ważyć od 1 do 80 kg – zróżnicowanie karm w zależności od wymiarów psów jest naturalne. Oddzielne produkty dedykuje się więc małym, średnim i dużym psiakom. Podczas zakupów weź pod uwagę również to kryterium, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby Twojego pupila.

Po trzecie – odpowiednio przechowuj karmę

Jeśli chcesz, aby wybrane przez Ciebie produkty długo (i dobrze) służyły Twojemu czworonogowi, zadbaj o ich dobre magazynowanie. Źle przechowywana karma może stracić swoje właściwości i szybciej się zepsuć.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zużyć karmę do 6 tygodni od chwili jej otwarcia – później znacznie spadają jej walory odżywcze. Nie przesypuj jej do innych pojemników, wzrasta wówczas ryzyko rozwoju pleśni i bakterii. Unikaj także przechowywania karmy w wilgotnych pomieszczeniach – piwnicach, garażach. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w suchym i nienasłonecznionym miejscu.

Zadbaj o nią tak, jak o własne jedzenie, a Twój pupil na pewno będzie Ci za to wdzięczny.

Zrób prezent swojemu wiernemu kompanowi – kup mu pyszną karmę!
Oceń artykuł:
0 głosów, średnia: 0.00 (wynik: 0%)